śr, 08 lipca 2015

O Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdyni - perspektywa czytelnika

Moje edumedia. Blog Damiana Muszyńskiego

Od kilku miesięcy jestem mieszkańcem Gdyni. To za krótko, aby stwierdzić, że w Gdyni mieszka się dobrze albo źle, ale wystarczająco długo, żeby z pozycji aktywnego czytelnika  próbować ocenić działanie lokalnej biblioteki publicznej.

Moje myślenie o jakości “miejskości” będzie bowiem zawsze powiązane z dostępem do kultury, nawet jeśli ów dostęp ma charakter tak podstawowy, jak możliwość wypożyczenia książki.

Biblioteka nieczynna

Dla publicznych bibliotek okres wakacyjny-letni, to dziwny czas. Z jednej strony większość placówek oferuje dodatkowe zajęcia, specjalny program na czas wakacji właśnie (dla dzieci i młodzieży na przykład), by w tym samym czasie ograniczać dostęp do podstawowej oferty - tradycyjnie już w lipcu i sierpniu prowadzi się w części filii remonty albo utrudnia korzystanie z księgozbioru w weekendy. Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni wpisała się w ten trend zamykając w lipcu na głucho wypożyczalnię naukową (wakacje bywają dla niektórych jedynym momentem, kiedy można nadrobić zaległości związane z pracą naukową czy pisaniem prac dyplomowych). Nie zmienia to jednak mojej dobrej, ogólnej oceny działania gdyńskiej biblioteki publicznej.

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni

Jak dowiadujemy się ze strony WWW sieć biblioteczna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni obejmuje 24 filie, w tym placówki specjalistyczne: Czytelnię Naukową (czytelnia książek, czytelnia czasopism i Ośrodek Informacyjno-Bibliograficzny), Gdyńską Bibliotekę Akademicką i Wypożyczalnię Naukową. Biblioteka posiada około 460 tys. książek i wydawnictw elektronicznych, z których korzysta prawie 50 tys.czytelników. Na tle, mającej pozalokalny zasięg, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku gdyńska placówka wypada naprawdę nieźle (według danych z 2011 roku gdańska biblioteka dysponowała około 730 tys. jednostek bibliotecznych).

Ale o ocenie działania biblioteki w tak dużych ośrodkach nie decyduje wcale wielkość księgozbioru mierzona w setkach tysięcy. Dla przeciętnego czytelnika ważny jest raczej dostęp do filii blisko miejsca zamieszkania i systematyczne zaopatrywanie biblioteki w tzw. nowości. Jednostki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni rozmieszczone są na mapie miasta stosunkowo proporcjonalnie, co oznacza, że mieszkańcy dzielnic mają łatwy dostęp do oferty wypożyczalni. Dobrze oceniam również bieżące zakupy i dopełnianie oferty księgozbioru, choć w tym wypadku ocena jest bardzo subiektywna, bo związana z moimi upodobaniami czytelniczymi.

Czas stanął w miejscu. Bez toalety

Korzystam z usług bibliotecznych w dziewięciu filiach gdyńskiej biblioteki publicznej - odwiedzając czytelnię lub wypożyczalnię każdorazowo odnoszę wrażenie, że biblioteka, to dla mieszkańców Gdyni bardzo ważne miejsce. Nie zawsze działa to w drugą stronę - na przykład tzw. Wypożyczalnia Centralna przy ulicy Abrahama nie posiada toalety dla czytelników (trudno jest mi opisywać kategorię “centralności” bez dostępu do sanitariatu). Niedociągnięć lokalowych jest więcej - w Filii nr 16, przy ulicy Warszawskiej, czas stanął w miejscu - i gdybym dodał, że zatrzymał się powiedzmy w lipcu 1970 roku, to mogła to by być właśnie ta chwila (do XXI wieku nawiązuje w tym przypadku tylko witryna - od strony ulicy biblioteka prezentuje się więc nieźle).

Nagroda Literacka GDYNIA

Gdyńskie biblioteki publiczne starają się być promotorem “gdyńskości” i ambitniejszej literatury. W 15 placówkach zostały wyeksponowane książki laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA (na specjalnie zaprojektowanych regałach-prezenterach, stylistycznie nawiązujących do statuetki wręczanej wyróżnionym autorom). Ogólnopolska Nagroda Literacka GDYNIA została powołana w roku 2006 przez Prezydenta Gdyni i przyznawana jest rokrocznie autorom najlepszych polskich książek w kategoriach: poezja, proza, eseistyka i przekład na język polski.

O wypożyczaniu z meldunkiem

W filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni można wypożyczyć jednorazowo 4 woluminy (w całej sieci można posiadać “w wypożyczeniu” 12 woluminów). To krok w stronę czytelnika. W gdańskiej placówce, popularnej za sprawą Biblioteki Manhattan, można wypożyczyć zaledwie 3 pozycje w każdej z filii, łączna ilość wypożyczonych pozycji nie może przekraczać 10 sztuk. We wszystkich filiach gdyńskiej biblioteki można wnosić o dwukrotną prolongatę terminu zwrotu książek - oznacza to w praktyce, że czytelnik może korzystać z wypożyczonej książki przez 60 dni (gdańska biblioteka i tutaj wypada gorzej - prolongatę można tutaj uzyskać tylko na 30 dni).

W nowym regulaminie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, który wchodzi w życie 9 lipca 2015 roku nie pojawia się zapis-zastrzeżenie dotyczące posiadania zameldowania w województwie pomorskim, aby bez konieczności wpłacenia kaucji wypożyczać książki. To ważna zmiana. Skandaliczne rozwiązanie praktykuje natomiast biblioteka miejska w Gdańsku, w regulaminie tejże czytamy: “Czytelnicy nieposiadający stałego adresu zameldowania oraz numeru PESEL mogą wypożyczać jednocześnie - ogółem - 3 woluminy, za które są zobowiązani pozostawić kaucję w wysokości nie mniejszej niż 25 zł za każdy wolumin”. Taki system wyklucza spore grono czytelników i to w sytuacji, w której od dawna dyskutuje się na temat archaiczności obowiązku meldunkowego. W dobie otwartych repozytoriów i walki o nieograniczony dostęp do dóbr kultury WiMBP w Gdańsku zapomina, że jest z Gdańska - realizując politykę: kultura tak, ale dla “naszych”.

Zorientowanie na czytelnika

Gdyńska biblioteka publiczna prezentuje się na tle koleżanki z Gdańska, jako bardziej otwarta, zorientowana na czytelników, a nie na kontemplowanie własnej wielkości - pozostaję z ciągłym, nieodpartym wrażeniem, że debiut gdańskiej Mediateki to był początek, ale i koniec “nowoczesności” w WiMBP. Przed Miejską Biblioteką Publiczną w Gdyni stoi sporo wyzwań, m.in rozwiązanie problemu zapóźnienia lokalowego, czy wprowadzenie elektronicznego systemu identyfikacji czytelników, ale czuję “w kościach”, że nadchodzące lata będą dobrym czasem dla gdyńskiej placówki.

Damian Muszyński

 Pedagog mediów, medioznawca, nauczyciel akademicki, badacz, poeta.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież