wt, 09 września 2014

Tallinn jak Londyn

Okiem rewolucjonisty. Blog Jerzego Borowczaka
Tallinn jak Londyn Fot. sxc.hu

Wizyta prezydenta USA Baracka Obamy w Estonii i wypowiedziane tam słowa "Obrona Tallinna, Wilna, Rygi tak samo ważna, jak obrona Londynu, Berlina, Paryża". Prezydent kilkakrotnie przypomniał artykuł 5. aktu założycielskiego paktu Północno Atlantyckiego. Mówi on jasno - "Atak na jednego członka sojuszu jest atakiem na wszystkich".

Prezydent Obama oświadczył, że przestrzeganie tego artykułu to święty obowiązek. Barack Obama złożył też zapewnienie, że Estonia, Litwa i Łotwa już nigdy nie stracą swej niepodległości, gwarantuje to NATO, w tym siły zbrojne Stanów Zjednoczonych.

Szczyt NATO, który odbył się 4-5 września w Walii potwierdził determinacje sojuszników, czego dowodem są podjęte kluczowe decyzje, celem zabezpieczenia wschodniej granicy. W tym celu wzmocniony zostanie wielonarodowy korpus Północ-Wschód z siedzibą w Szczecinie tzw. "Szpica".

Następny szczyt NATO odbędzie się w Polsce. Miejmy nadzieję, że wtedy dojdzie do dyskusji na temat reformy struktur tej międzynarodowej organizacji i zostanie przeanalizowana umowa NATO-Rosja z 1997 roku, którą to Rosja jednostronnie wypowiedziała wspierając zbrojnie separatystów na Ukrainie.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież